فراموش کردم
اعضای انجمن(346) قوانین ارسال مطلب نظرات انجمن
جستجوی انجمن
سونیا صادق (gilas )    

افزایش قدرت و سرعت در ضربات پا

منبع : http://matsport.blogfa.com/post-85.aspx
درج شده در تاریخ ۹۰/۰۱/۲۸ ساعت 19:59 بازدید کل: 3478 بازدید امروز: 3 0 می‌پسندم  
 

افزایش قدرت و سرعت در ضربات پا

برای اینکه ضربه پا همراه با سرعت، قدرت و دقت بیشتری انجام شود باید بدن خود را با سرعت به طور کامل حرکت دهید و این امر نیازمند انعطافپذیری زیاد و حرکات کششی روزانه میباشد. 

بسیاری از هنرجویان سبکهای مختلف رزمی دچار این اشتباه میشوند که کشش قسمتهای بالائی وپائینی بدن را جداگانه انجام میدهند و برای بهبود ضربات پای خود اهمیت قائل نمیشوند. در حقیقت برای استفاده از حداکثر قدرت باید ضربه پا را با تمام بدن وارد کنید و این بدان معناست که شما باید از تمامی اجزاء بدن استفاده نمائید و آن را مورد حرکات کششی قرار دهید. 

یک نرمش خوب مستلزم حرکات چرخشی و دورانی مفاصل است. به طور سرعتی و نرم ،کمر، قوزک پا، شانه ها، مچ، کفل و زانوهای خود را بچرخانید. هنگام اجرای حرکات کششی پایه قبل از تمرین، حرکات پرشی و چرخشی را که موجب کشیدگی ماهیچه ها و تاندونها میشود انجام دهید. دیگر حرکات  مفید پیش از تمرین شامل چرخاندن دستها و پاها از طریق حرکات کامل کنترلی با سرعتی آهسته میباشد. انجام ضربات دورانی و مستقیم پا به سمت جلو، پهلو، پشت و همچنین ضربات هلالی داخل و خارج پا موجب افزایش حرکات شده و جریان خون را به تمام نقاط بدن هدایت میکند. 

هرگز به این فکر نیافتید که ماهیچهای را به طور جداگانه بکشید تمام قسمتهای بدن شما باید با هم کار کنند. به علاوه به دلیل اینکه بدن نمیتواند جدا از فکر و ذهن باشد شما باید فکر و ذهن خود را آزاد و انعطاف پذیر نگه دارید تا بتوانید از انعطاف بدن نیز استفاده کنید. برای ایجاد قدرت، بدن باید کاملاً راحت باشد و وقتی تحت فشار ذهنی و فکری هستید، بدن نمی تواند راحت و آزاد باشد. در نظر داشته باشید که در یک مبارزه واقعی برای شما  فرصتهائی وجود دارد که از مشت و پاهای خود برای ضربه زدن استفاده کنید و  بدون داشتن بدن آماده و فکر انعطاف پذیر، شما این فرصتها را از دست خواهید داد و شما مبارزه را خواهید باخت.

اولین هدف هنرجویان افزایش قدرت انفجاری در ضربات پایه جلو، و ضربههای دورانی پا و ضربه پا از پهلو میباشد. 

متأسفانه بسیاری از مردم سالها آموزش دیده اند و هنوز نمیتوانند به حداکثر قدرت دست پیدا کنند زیرا آنها ضربات پا را به اشتباه آموزش دیده اند. بدون اصول و قواعد صحیح هرگز پیشرفت حاصل نخواهد شد. 

بنابراین ارزش دارد، آنها را به طور صحیح دوباره فرا گیرند. 

هنگام تمرین ضربه پا به جلو (frount kich) از پاهای خود هم زمان استفاده کنید تا به  حریف ضربه را وارد نمائید. زانوی خود را تا حد امکان بالا ببرید و بدن خود را به سمت جلو بکشید تا ضربه را وارد نموده و پای خود را جمع کنید.  همیشه در تمرین ضربه را تا حد ممکن بالا بزنید سپس در بالاترین نقطه ضربه حداکثر قدرت و سرعت خود را به کار بندید. هنگام ضربه زدن به هدف، کفل خود را به سمت خارج پرتاب کنید و برای وارد آوردن ضربه از این قسمت استفاده کنید. هنگامی که به سمت جلو حرکت میکنید پای ستون به طور طبیعی به سمت خارج و زاویه ۴۵ درجه قرار میگیرد و حرکت ضربه کفل باعث میشود به سمت عقب تکیه نمائید و ستون فقرات حالت هلالی شکل بگیرد. 

برای اجرای ضربه دورانی پا (round house kick) نسبت به هدف به طور عمودی بایستید. زانوی خود را تا حد امکان از پهلو بالا ببرید. بر روی پای ستون خود بهطور ۹۰ درجه تکیه کنید  کفل را چرخانده و بهطور افقی ضربه بزنید . هنگام ضربه زدن به عقب تکیه کنید. اما چرخش خود را به طور عمودی بر روی هدف حفظ کنید. بر روی ضربه خود تمرکز کنید تا در عرض نقطه هدف اصابت کند. 

در اجرای لگد از پهلو باید در برابر هدف عمودی بایستید و زانوی خود را تا حد امکان بالا ببرید به سمت جلو یا کنار سپس پای خود را باز کنید و بر روی پای ستون زاویه ۹۰ تشکیل دهید. لگن خود را به سمت جلو هدایت کنید و با انتهای پای خود به هدف ضربه بزنید. هنگام ضربه زدن به پای عقب تکیه کنید اما نسبت به هدف چرخش نکنید. بسیاری از هنرجویان قدرت انفجاری خود را با انجام چرخش لگن به سمت داخل محدود می کنند .

به خاطر داشته باشید حالتی که در بالا شرح دادیم برای موقعیتهای بهینه بدن میباشند. در مبارزه شما باید از هر حالتی که مؤثر است استفاده کنید. برای مثال بهتر است ضربات را پائینتر بزنی تا بالا. اگرچه در تمرین ضربات را بالا بزنید خواهید فهمید که بدن شما برای ضربه زدن در ارتفاع در یک لحظه خاص بهترین حالت را دارد.  حالتهای پایی را که توصیه میکنیم در تمرین از آن استفاده کنید.

در یک مبارزه، برای هر ضربه خود را بر روی یک حالت محدود نکنید. برای مثال در اجرای ضربه از پهلو خود را برای استفاده از تمام پا، پاشنه، کف پا و پنجه بسته به بهترین حالت مقتضی آماده  کنید. 

هنگام ضربه زدن باید از تمام بدن خود استفاده کنید. شما باید تمام بدن را بکشید و با انرژی تمام در جهت ضربه آن را هدایت کنید. تمام بدن شما باید یک خط قدرت غیرمنقطع باشد. هرگز به ایجاد انرژی تنها با پاهای خود فکر نکنید. عملکرد پاها مانند محوری است که به یک چرخ متصل است که با قدرت وارده نه از ناحیه پاها بلکه از حرکت چرخشی کمر و پای ستون به حرکت در میآید. بدن شما باید مانند شلاق حرکت کند: 

قدرت ایجاد شده توسط پیچیدن و پای ستون از طریق پا به حرکت درآمده و در حالت انفجاری به هدف برخورد کند. 

کلید پیدایش قدرت انفجاری ریلکس بودن بدن تا لحظه اصابت به هدف میباشد. تکنیک شما به نرمی کتان قبل از اصابت و به سختی فولاد هنگام اصابت به هدف میباشد. به خاطر داشته باشید اصابت به هدف ارجحیت دارد به هدفگیری. زیرا تمام قدرت شما در لحظه تماس با هدف منجر میشود و برگشت به حالت اولیه باید نرم و کنترل شده باشد. با قدرت کوه ضربه بزنید اما به سبکی پر به حالت اولیه برگردید .

کیان ایرانی(kiiana )
۹۰/۰۱/۲۹ - 00:23
ممنون+5=Dchox
احساس(post )
۹۰/۰۱/۲۹ - 03:08
merc;)
گؤز یاشی(goolash )
۹۰/۰۱/۲۹ - 03:27
مرسي ورزشكارaz:-P@};-
آبگول(jelf )
۹۰/۰۱/۲۹ - 03:43
az):)B-)
پرهام67(parham67 )
۹۰/۰۱/۲۹ - 04:38
ok bod
تنها ترین(ZeGz )
۹۰/۰۱/۲۹ - 13:42

مرسی خیلی باحال بود

اگه ممکنه زمانشو بیشتر کنید


ZEGZ
کاربر میهمان
۹۰/۰۱/۲۹ - 15:20
نام انتخاب شده: در هم :
آخه بچه رو چه به ورزش
Ramtin saam(zolamat )
۹۰/۰۱/۳۰ - 14:35
merrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr30;)
مرتضی فرخانی(mobf )
۹۰/۰۱/۳۰ - 14:45
مرسی خوب بود
حالا بیا میت بزن ببینم چی یاد گرفتیB-)
F_A_R_S_H_A_D(mohseni )
۹۰/۰۱/۳۰ - 23:42
مرسیB-)
آرش عشقی(lovman )
۹۰/۰۱/۳۱ - 19:47
^:)^
***Alone***(Never )
۹۰/۰۲/۰۹ - 17:43
mamnun
حامد ا(vicer )
۹۰/۰۲/۱۱ - 14:43
اگه بخوام یکیو بزنم شاید به دردم بخوره دمت گرم :D
مانی ok20(mehdiazizi )
۹۰/۰۲/۱۱ - 16:32
ضربات باید کشنده باشه
شاهکار مبارزه انسان(ghader68 )
۹۰/۰۲/۱۴ - 20:31
سلام از مطلب ات استفاده مفیدی کردم دستت درد نکنه
ولی از اصطلاحات کاراته سردرنیاوردممثلا ما در کونگ فو به ضربه روبه جلو میگیو -کیاتو-
سونیا یه چیزی خیلی اذارم میده -3 سال کونگ فو کار میکنم ولی نمیتونم پاهامو زیاد باز کنم و به همین خاطر ضرباتم زیاد تعریف ندارن
میشه منو واسه پاباز کردن اصولی و تمرین کششی مفید راهنماییم کنین؟ خیلی خیلی ممنون میشم
منتظرما سونیا
حمزه جعفری(hamze )
۹۰/۰۲/۲۰ - 22:08
کاش بروس لی زنده بود
سعید یدددددددددددد(efreet )
۹۰/۰۲/۲۵ - 16:51
عالی بنده کونگ فو کارم^:)^^:)^^:)^
تقی زاده(بیمه پاسارگاد)(Reza-Bt )
۹۰/۰۳/۲۳ - 05:30
khob ina teorie badan ba badan khyli fargh dare

badana 3 jjooran noghte seghleshoon rabt dare

bala tane boland.pain tane boland.va mota adel....

zarabate in 3 daste motafavete ba pa....bemanad noe baftaye azolani.....

ghodrat az sorat jodast dar hali ke beham mar bootan...kasi ke ghodrat dare hatman nemishe goft sorat dare... vali kasi ke sorat dare tab an ghodrat dare... vali iman nadare.....

payane ghodrate jesm avale nirooye daroone....

zarebat bayad mese panbei bashe ke dar poshtesh fooladi asire....

in jomlaro az man be yadegar dashte bash
کاربر میهمان
۹۰/۰۳/۲۸ - 07:59
نام انتخاب شده: سلاح انسانی :
خیلی خوب بود ممنون.
کاربر میهمان
۹۰/۰۶/۱۰ - 17:45
نام انتخاب شده: الهه :
عالی بود ...من 10روز دیگه مسابقه دارم و از مطالبتون استفاده کردم...
ممنون


لوگین شوید تا بتوانید نظر درج کنید. اگر ثبت نام نکرده اید. ثبت نام کنید تا بتوانید لوگین شوید و علاوه بر آن شما نیز بتوانید مطالب خودتان را در سایت قرار دهید.
فراموش کردم
باشگاه سانداووشو المپیک شهرستان میانه ثبت نام میکندشوخی علی صادقی با مسی در اینستاگرامفینالیست های مسابقه عکاسی 2014 / حضور دو ایرانی در فینالماجرای شکایت شهروند اردبیلی از احمدی نژادقابل توجه دانش آموزان، دانشجویان، فارغ التحصیلان، کارجویان و شاغلینجنایت هولناک در خوزستانکدام زن هیزمکش آتش جهنم است؟به نام خالق ریحان و بوی خوش آنخاطره بگویید اینشتین شویدشش جانور که کشتن آن ها نهی شده است!

مسئولیت کلیه مطالب به عهده نویسندگان و ارسال کنندگان آن است