فراموش کردم
اعضای انجمن(348) قوانین ارسال مطلب نظرات انجمن
جستجوی انجمن
سونیا صادق (gilas )    

مقایسه کاراته تکواندو و کونگ فو

منبع : http://taekwondo.loxblog.ir/post.php?p=38
درج شده در تاریخ ۹۰/۰۱/۲۳ ساعت 02:59 بازدید کل: 9184 بازدید امروز: 2 0 می‌پسندم  
 

مقایسه و تفاوت های تکواندو و کاراته 

دو هنر رزمی خیلی پرطرفدار در ایران و تمام دنیا تکواندو و کاراته هستند. خیلی ها از شنیدن این که بین کاراته و تکواندو تفاوت هست تعجب میکنند چون متاسفانه در ایران، خیلی کم در مورد هنرهای رزمی، مجله، کتاب و برنامه هست و خیلی کمی در این مورد اطلاع رسانی میشود. اغلب مردم بطور کلی هنرهای رزمی را با نام کاراته میشناسند و این بدلیل عدم اطلاع رسانی درست است که باعث میشود افراد بدون آگاهی به رشته ای روی آورند که شاید مناسبشان نباشد. لباس هر دوی این رشته ها سفید است اما اولین تفاوتی که در آن مشاهده میشود یقه ی آنهاست. بطوری که یقه ی لباس کاراته دو تکه ولی یقه ی لباس تکواندو، V شکل است. تفاوت دیگر لباس های آنها این است که لباس های کاراته عموما کوتاه و گشاد و لباس های تکواندو بلند و کمی تنگ هستند. به لباس کاراته، "کاراته گی" و به لباس تکواندو، "توبوک" می گویند.
 
کاراته ی سنتی در جزیره ی اوکیناوا در ژاپن، پس از تاثیراتی از هنرهای رزمی چینی ابداع شد. کاراته، سبک های زیادی دارد که همه ی آنها بجز چند سبک جدید (که البته فدراسیون جهانی کاراته آنها را جزء سبکهای کاراته نمی شمرد) خاستگاه ژاپنی دارند. سیستم کمربندهای رنگی با هدف نشان دادن درجات مختلف کاراته کاران ابداع شده بود بطوری که مبتدیان کمربند سفید و کمربندهای مشکی (که خود درجات مختلفی دارد) سطح استادی را نشان میداد. کمربندهای رنگی دیگری بین این دو وجود دارد. در اغلب سبکهای کاراته ترتیب کمربندها به این صورت است: سفید، زرد، نارنجی، آبی، سبز، بنفش، قهوه ای و در نهایت مشکی و درجات آن یعنی مشکی دان1، دان2، دان3 و ... .
تکواندوی مدرن پس از اشغال کره توسط ژاپن با تاثیراتی که از کاراته ی ژاپنی گرفت، در کره ابداع شد. کره ای ها لباسی شبیه لباس کاراته برای خود در نظر گرفتند. این لباس مدت ها برای تکواندو استفاده میشد اما بعدها با تعمق بیشتر در فلسفه شرقی و همچنین بیان فلسفه ای به نام مثلث تکواندو یقه ی این لباس به شکل V تغییر یافت. کره ای ها برای نشان دادن درجه ها هم کمربند های مختلفی در نظر گرفتند که هر کدام سمبل چیزی هستند و فلسفه ای خاص دارند. در تکواندو ترتیب کمربندها به این صورت است: سفید، زرد، سبز، آبی، قرمز و مشکی (کمربند مشکی تکواندو هم بصورت دان1، 2 و ... است). امروزه دو سبک اصلی در تکواندو وجود دارد. یک سبک که به آن سبک ITF یا هیانگ می گویند مرکز آن فدراسیون بین المللی تکواندو در کانادا است. و سبک دیگر که به آن WTF یا پومسه میگویند، مرکزش در مجتمع کوکیوان در سئول کره است. سبک پومسه، سبک برگزیده ی رقابت های المپیک است که بطور گسترده در ایران وسایر کشورهای سرتاسر دنیا آموزش داده میشود.
بطور کلی میتوان گفت در کاراته 60% حرکات با استفاده از دست و 40% با استفاده از تکنیک های پاست. این درصدها هم در مبارزه و هم در کاتاهای کاراته (فرم ها) مشاهده میشود.. تکواندو درصدی درست برعکس کاراته دارد بطوری که 40% تکنیکها، با دست و 60% آنها با پا اجرا میشوند. در تکواندو، همچنین بیشتر تاکید بر ضربات پای بلند در سطح سر و حتی بلندتر است. هنرجویان تکواندو از ضربات پرشی و چرخشی زیاد استفاده میکنند. این ضربات پا به این صورت هستند که فرد برای زدن ضربه به هوا پریده و روی هوا ضربه را میزند که هم قدرت و هم زیبایی بیشتری دارند. ضربات پرشی در کاراته به ندرت دیده میشوند. فرمهای تکواندو معمولا کوتاه تر و کمی ساده تر از فرمهای کاراته هستند. در مبارزه ی تکواندو ضربات بصورت بدون کنترل بوده ولی در عوض از لوازم ایمنی کامل (کلاه، لثه بند، محافظ تنه، محافظ ساعد، دستکش، محافظ ساق، بیضه بند، روپا بند) استفاده میشود. اما در مبارزه ی اغلب سبک های کاراته ضربات بصورت کنترلی زده میشوند (یعنی نباید به حریف برخورد کنند یا با قدرت خیلی کم زده شوند) و لوازم ایمنی کمی از جمله از ساق بند، روپا بند، دستکش و لثه بند استفاده میشود که البته همه ی آنها بجز لثه بند و دستکش اختیاری میباشند. خود دستکش نیز در بعضی سبک های کاراته پوشیده نمیشود. در مبارزه تکواندو، هر یک از مبارزین کمربند اصلی خود را می بندد ولی در مبارزه کاراته (البته بیشتر سبک های آن نه همه) کمربند یکی باید قرمز و دیگری آبی باشد.
کاراته و تکواندو هردو جزء هنرهای رزمی سخت هستند، هر دو دارای معتبرترین مسابقات هستند که البته تکواندو یکی از رشته های المپیکی هم هست. هنرجویان هردوی آنها حق دارند علاوه بر مسابقات مخصوص به رشته خود، در مسابقات آزاد و رینگی که در اغلب کشورها از جمله ایران برگزار میشوند، شرکت کنند. البته شرکت در چنین مسابقاتی که از سبکهای مختلف از جمله کاراته، تکواندو، بوکس، کونگ فو و ... در آن شرکت میکنند، باید با اجازه ی استاد صورت گیرد. 

بطور خلاصه میتوان گفت تکواندو هنر رزمی است که بیشترین تاکید را بر ضربات پا با حداکثر سرعت و قدرت دارد که همین مسئله وجه تمایز آن است . و کاراته بیشتر بر ضربات دست با سرعت خیلی بالا تاکید میکند .  امروزه تکواندو  و کاراته بعنوان پرطرفدارترین هنر رزمی دنیا شناخته میشوند .
 
● اما تفاوت بین کاراته و کونگ فو چیست؟

 
پاسخ به این سئوال به همان نسبت که برای یک رزمی کار یا متخصص رزمی آسان است، می تواند برای یک فرد ناآشنا به رزمی دشوار بوده و از تمرین هم زمان دو کاراته کار و کونگ فو کار نتواند آنها را از یک دیگر متمایز کند.
 مطالعات تاریخی نشان می دهد مردمی که در جزایر اوکیناوا، در جنوب ژاپن زندگی می کرده اند، به دلیل هم جواری با چین، کاملاً در معرض آشنائی و یادگیری کونگ فوی چینی قرار داشته اند.
 به مرور زمان، اهالی اوکیناوا، کاراته، استایل رزمی خود را توسعه داده که در اصل ریشه های آن، کاملاً به کونگ فوی چینی برمی گردد.

 
 
اگرچه کاراته و کونگ فو بسیاری مواقع از تکنیک های مشابهی سود می برند، اما سبک های سنتی کونگ فو از تنوع تکنیکی بیشتری در مقایسیه با سبک های کاراته برخوردارند. می توان گفت تقریباً ژاپنی ها تعداد قابل توجهی از تکنیک های سیستم های چینی را با هدف رشد کاراته، وارد سیستم رزمی مخصوص به خود کرده اند.
 البته ژاپنی ها روش اجرای تکنیک ها را در مقایسه با کونگ فوی چینی اصلاح کرده و به همین دلیل فنون کاراته بیشتر به روش خطی اجرا می شوند.
 نمونه بارز آن را می توان در اجرای فرم های (کاتا های) کاراته مشاهده کرد که در آنها تکنیک ها با حرکات انفجاری اجرا می شوند.

 
فرم های کونگ فو برخلاف کاتاهای کاراته، بیشتر در یک دایره فرضی اجرا می شوند و دست ها سهم قابل توجهی در اجرای این فرم ها دارند. این حرکات دوار به فرم های کونگ فو جذابیت های خاصی بخشیده و در این فرم ها توقف کمتری در مقایسه با کاتاهای کاراته دیده می شود.
 بیشتر فرم های کونگ فو از پیچیدگی و زمان اجرای بیشتری در مقایسه با کاتاهای کاراته برخوردارند.
 البته برخی از سبک های کاراته از جمله ”گوجوریو“ به دلیل تمایل بیشتر به اجرای تکنیک ها در دایره ای فرضی، مشابه کونگ فو تلقی می شوند.
 استایل های کمپو نیز به عنوان ترکیبی از کونگ فوی چینی و کاراته اوکیناوائی محسوب می شوند زیرا در آنها تکنیک ها به هر دو شیوه خطی و دایره ای اجرا می شوند.
 نوع و نحوه استفاده از سلاح ها نیز از جمله وجوه قابل تمایز کاراته و کونگ فوی چینی است.
 در بحث کاتاها و فرم هائی که با استفاده از سلاح اجرا می شوند نیز کاملاً شیوه اجرا در مسیر خطی و دایره ای به عنوان وجوه اصلی تمایز کاراته و کونگ فوی چینی قابل ملاحظه است. ضمناً این که کونگ فو از سلاح های به مراتب متنوع تری نیز بهره می گیرد. تفاوت در قوانین داوری و نوع لباس های مورد استفاده در کاراته و کونگ فو نیز نیاز به توضیح بیشتر ندارد!

 
 
در مجموع، این درست که تکواندو، کاراته و کونگ فوی چینی از نظر فرم ها، سلاح ها و شیوه های اجرای تکنیک ها و مبارزات تفاوت های قابل توجهی دارند، ولی این گفته هرگز به آن معنی نیست که یک سیستم بر دیگری برتری دارد. آنها فقط با یکدیگر متفاوتند و سلائق شخصی، باعث می شود تا یک فرد علاقمند به یادگیری ورزش های رزمی، کدام یک را انتخاب کند.
 برخی کاراته، برخی تکواندو و برخی دیگر کونگ فو را ترجیح می دهند. حتی ممکن است آنهائی که از جاه طلبی بیشتری برخوردار باشند، هم زمان بخواهند هر سه رشته را فرا بگیرند! مسئله مهم این است که یک رزمی کار چه کاراته کا باشد و چه کونگ فو کار، افرادی مهم بوده که از طریق تمرینات منظم به دنبال ارتقاء روحی و جسمی خود هستند. راستی، اگر قرار باشد تا شما یک هنر رزمی را انتخاب کنید کدام یک را ترجیح می دهید؟ کاراته؟ تکواندو؟ کونگ فو؟ شاید هم هر سه آنها!
 
کونگ فوا
کـــــــاراته
 
 تکواندو
هادی حنیفه پور(blackberry )
۹۰/۰۱/۲۵ - 14:53
جالب بود=Dchox=Dchox
+5
میلاد حیدری(mili )
۹۰/۰۱/۲۸ - 17:37
دمت گرم خانم ورزشکار.:)@};-


راستی از جت لی چه خبر؟
سونیا صادق(gilas )
۹۰/۰۱/۲۸ - 17:39
اونم به لطف شما خوبه سلام داره خدمتتون :D;)
میلاد حیدری(mili )
۹۰/۰۱/۲۸ - 17:40
ممنون شما هم سلام برسونین.:D
سونیا صادق(gilas )
۹۰/۰۱/۲۸ - 18:01
بزرگیتونو میرسونم آقا میلاد ;)
یکی از شهر(MosbatDarManfi )
۹۰/۰۱/۳۱ - 04:21
salam
man 10 sali mishe kongfuToa ar mikonam
mamnoonam ke intori khob dar morede in 3 arzesh khob karshenasi kardin
khodam goftam arzesh chon in ha varzesh nistan Arzeshe khassi daran
حامد ا(vicer )
۹۰/۰۲/۱۱ - 14:54
سررشته ای ازشون ندارم ولی با این حال همشون okeyan :D
شاهکار مبارزه انسان(ghader68 )
۹۰/۰۲/۱۴ - 19:32
سونیا جان شاید اسم کونگ فوتوا21 را در ایران شنیده باشی این یک هنر رزمی اصیل ایرانی است
تعجب کردم ایرانی باشی اونم ترک(تبریزیها قطب کونگ فوتوا21 کشورند) ولی در مورد این هنر اصیل ایرانی مطلبی به میان نیاری.ولی بازم دستت درد نکنه اطلاعات مفیدی دادی.
.
.
راستی 14و15 مرداد کنگرمونه (چهل و یکمین کنگره علمی ورزشی کانگ فوتوا21)در دانشگاه تبریز برگزار میشه اگه تونستی بیا ،از تمام نقاط ایران میان به این کنگره هم مقاله ارایه میشه هم مانور کونگفوکاران رو ببین.
.
.
منتظرما؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟/
حمزه جعفری(hamze )
۹۰/۰۲/۱۸ - 00:55
دوس دارم همشونو تجربه کنم
همونجوری که مرحوم فقید بروس لی تجربه کرد
کاربر میهمان
۹۰/۰۲/۱۸ - 12:36
نام انتخاب شده: رضا موسی :
من کیک بوکس کار می کنم در کل استاد این رشته هستم به نظر بنده تکواندو اصلا ورزش رزمی نیست
کاربر میهمان
۹۰/۰۲/۳۰ - 14:53
نام انتخاب شده: صبا :
نفهمیدم تکواندو بهتر است یا کاراته
کاربر میهمان
۹۰/۰۳/۱۸ - 20:57
نام انتخاب شده: سهیل :
چند وقت پیش یه برنامه دیدم که قدرت و سرعت چهار سبک ورزشی کاراته تکواندو موی تای و یک ورزشه رزمی برزیلی را مقایسه میکرد . تکواندو کاره قدرت و سرعت بیش تری داشت .
ولی به نظر من قدرتمند ترین و کامل ترین سبک رزمی نینجوتسو است
تقی زاده(بیمه پاسارگاد)(Reza-Bt )
۹۰/۰۳/۲۳ - 05:51
che jaleb...

kolan varzeshaye razmi besiari az movarekha be in natije residan man shashon iran boode... ba asnado madareki khas....
avalanam elate pishrto tanavoe razmi darin kesh vara... zaif boodaneshoon dar sakhtane selahaye mote naveo kara dar gozashtehaye door boode....
mobarez boodan vali jang joo naboodan.....
kongfu ghadimi taro asil tare... in sabka dar har kesh var dalayele mokhtalefi vase tana voesh dare

masalan tek vando baraye in boode jang joo selah dashte va dar kenare selahesh ba pa hamle mikarde ke jadid tar az baghie sabkast

karate ghedmate besiari dare vali risheye aslish amikhtei az tekvando va kongfooe.albate sabke kiukushinesh

baghie sabkash ke hich....

kongfu tebghe gofte movarekhan 4000 sabk boode

ke holo hoshe 60 ya 70 tai be daste ma reside
oje kong fu vinchunge
va ya sansho ya san davan sabkaye mohleko koshande

sabke moghableshoonam mootaye ke risheye irani dare na taylandi....

vinchong noghate zafo hadaf migireo defao hamle ham zamane

sansho mohleko koshande tamame razmia daresh hast jodo koshti box tek vando azado raha vase zarbe zadan.........

sandavan birahm.............

mootaye mese kooh.........
کاربر میهمان
۹۰/۰۴/۰۶ - 19:54
نام انتخاب شده: NAFAS :
MAN 9SALE TEKWONDO KAR MIKONAM MISHE GOFT ZENDEGIMEEEEEEEEEEEEEEEEEE MAMNOOON AZ SITE KHOBETOOOON
کاربر میهمان
۹۰/۰۴/۰۶ - 19:59
نام انتخاب شده: NAFAS :
SOALI DASHTID DAR KHEDMATAM WWW.MALOSE2009@YAHOO.COM
کاربر میهمان
۹۰/۰۵/۲۷ - 09:14
نام انتخاب شده: عزیز دل :
سونیا خانوم شما چقد خوشگلید! جدی می‌گم! خخخیلی قشنگید!!
کاربر میهمان
۹۰/۰۸/۰۸ - 06:28
نام انتخاب شده: iman :
باسلام جالب بود وخیلی جامع موفق باشید بنده سبک کیکوشین کار می کنم ومطالب شما مفیدبود(اوس) وبلاگ من سری بزنیدwww.imankyokushin.bolgfa.com
کاربر میهمان
۹۰/۰۸/۲۸ - 16:28
نام انتخاب شده: مهدی لطفی فرد :
man 7sal tekvando kar kardam tazeh fahmidam ke in varzesh vase adamaye tarsue chon na tu dava karbord dare va na azade pishnahade man beshoma reshtehaye sanda muttai va jett kune do va ving chun ast
کاربر میهمان
۹۰/۰۹/۰۲ - 22:04
نام انتخاب شده: انورطهماسبی :
سلام آیا حاظربه تبادل لینک هستید www.topkarate.net
کدو تنبل شیرازی(HunteD )
۹۰/۱۱/۲۸ - 21:21
سلام

به نظر من تكواندو بهترين ورزش زرمي هست كه وجود داره ، به چند دليل يكيش اينه كه اين ورزش براي دفاع ساخته شده نه تهاجم ما توي تمام فرم هايي كه ميزنيم اكثراً يا داريم ضربات رو دفاع ميكنيم يا با يه ضربه ، ضربه حريف رومسدود ميكنيم !
ضربات پا توي تكواندو از دست بيشترنيست بلكه بر عكسه ضربات دست خيلي بيشتر از ضربات پاست اما متاسفانه ضربات دست رو كمتر آموزش ميدن و تكواندو رو به پا محدود كردن !

كمربند سفيد در تكواندو نشانه صداقت و صلح رنگ پاكي و دوستي است.رنگ سفيد در همه اديان مورد احترام است و برخي نيز آن را مقدس مي دانند.كمربند سفيد به معناي پاكي هنرجو از ماهيت تكواندو است.اگرچه هنرجويان مبتدي اطلاعات مختصري از تكواندو دارند،ولي درك عميقي از تكواندو ماهيت تکنیک ها و اصول آن ندارد.ضمنا سفيد بيانگر اين است كه هنر جو هيچ درجه اي يا رتبه اي در زمينه ي تكواندو ندارد.

كمربند زرد در تكواندو بيانگر اميد و كوشش زرد رنگ آفتاب و نور است.رنگ اميد و كوشش.رنگ محرك كمربند زرد بيانگر اين است كه هنرجو با اشعه تكواندو روبرو شده و مي رود تا به عمق آن دست يابد.به معناي ديگر جوانه دانه ها در ابتدا زرد رنگ هستند و پس از رشد به رنگ سبز در مي آيند بنابراين مي توان گفت:هنرجو مانند جوانه اي است كه با تلاش پيگير سعي در رشد و شكوفايي دارد.

كمربند سبز در تكواندو نشانه دفاع جوانه اي كه سر از خاك بيرون مي آورد به تدريج رنگ سبز به خود مي گيرد.سبز رنگ دفاع است.دفاع از تكواندو دفاع از خود،دفاع از ديگران.همانگونه كه گفته شد تكواندو هنر دفاعي است.كليه تكنيك هاي آن در جهت دفاع ابداع شده اند.هنرجو در اين مرحله با تاكتيك هاي اساسي آشنايي كامل يافته و مي تواند به خوبي آن ها را اجرا كند.مي تواند تكنيك ها را درك كند و كوتاه كلام از ماهيت تكواندو آگاه شده است.
كمربند آبي در تكواندو تداعي آرامش،آبي رنگ آرامش است.رنگ آب درياها و رنگ آسمان.نهال تكواندو اينك سر به آسمان كشيده و از گزند طوفانها در امان است.اينك آرامش يافته است.حالا تكواندو كار درختي شده كه مي تواند به راحتي چون چتري خود و ديگران را محافظت كند.

كمربند قرمز در تكواندو رنگ تهاجم قرمز رنگ حمله و هجوم است.رنگ جنگ و خون.رنگ شعله و آتش است سرخي افق بامدادان و غروب شامگاه.هنرجوي تكواندو از يك سو مي تواند بر ظلم و ستم،ناداني جهل و بي عدالتي قيام كند و از طرفي رو به روشنايي روز مي رود به سوي اوج تلاش و فعاليت و از جهتي به شب نزديك مي شود.

كمربند مشكي در تكواندو دنياي ناشناخته ها،سياه رنگ ناشناخته ها،رنگ بيم و هراس و رنگ ياس و ماتم است.هنرجوي تكواندو به ناشناخته ها رسيده است. از طرفي روحيه تهاجم كه در كمربند قرمز يافته با هم درگير مي شوند.آرامشي كه در كمربند آبي يافته،او را صبور ساخته است.در مقابل ناشناخته ها با مهارتي كه در خلال سالهاي تمرين يافته به پا مي خيزد و به شناسايي درون خود مي پردازد.اكثر دارندگان كمربند سياه در ابتدا خود را علامه دهر(با عرض معذرت خدمت تمام کسانی که به تازکی کمربند سیاه دریافت نموده اند) مي دانند،ولي چندي بعد در مي يابند كه در ميان ناشناخته ها محصورند.در اين لحظات بهراني تكواندو،چراغ تابناكي است كه تكواندو كار را به سرمنزل مقصود مي رساند.روحيه ي سرسختي و تسليم ناپذيري كه در خلال تمرينات كسب كرده تكواندو كار را وا مي دارد تا در ميان ناشناخته گام بردارد و با تجربيات قبلي آن را بسنجد.احترامي كه مردم نسبت به رنگ سياه دارند،هر تكواندو كار را به سوي كشف واقعيات زندگي سوق مي دهد.
امیدواریم شما همواره صلح طلبی سفید،امید و کوشش زرد،دفاع از حق سبز،آرامش آبی،جنگندگی قرمز و صلابت سیاه را همواره در وجودتان داشته باشید.


لوگین شوید تا بتوانید نظر درج کنید. اگر ثبت نام نکرده اید. ثبت نام کنید تا بتوانید لوگین شوید و علاوه بر آن شما نیز بتوانید مطالب خودتان را در سایت قرار دهید.
فراموش کردم
آهنگ جدید و شنیدنی میلاد توغان بنام "هدفون" .( پیشنهاد میکنم از دست ندید) . قابل توجه دانش آموزان، دانشجویان، فارغ التحصیلان، کارجویان و شاغلینبانوی دوعالم وحجابشدختر شدن در 5 دقیقه!!!سلام بفرمایید دهانتان را شیرین کنید حتما تا آخر بخونیداقای دادستان واداره اوقاف:به داد دارالقران شهید داوود اختیاری وهیت دیوانگان علی اکبر برسید؟؟پسرانی که ضعف دختر و دخترانی که ضعف پسر دارندفوتبالیست انگلیسی مسلمان شد + عکسگیاه جادویی زناندختر زیبا در مهمانی و روش های بازاریابی!
کاربران آنلاین
نوید نوید shaya nouri آیهان محمدی فرزان رضا خانی p.o.q reza azad p.o.q شروین007 فردین اسمعیلی pouya anghooti دریا آرامش گؤز یاشی مرادیان.. سیدعلی موسوی* **Afsoos** دلتنگم oOlı.___ö_____Ostore l3Əd. l3Öy ı_____ö___.ılO سعید کریمی. توسلی اصل *رویای خیس 2013* تنهای سال تنبل .خان میلادمیلاد _ I3rökƏn giRL _ یکی مثه خودم امیرعلی سلیمی محمدامین ر **مریم** علیرضا نصرالهی آنا.... .ı Silent ı. *هرچه دارم همه از دولت زهرا (س) دارم* Shimaaaaaaa عسل(آدرس سایت برو پروفایلم) حقیقیchni رحیم حمیدی majid-majidi فقط احسان خواجه امیری داود 1366 فرید خدابنده آنا یوردوم میانا رضا رحیمی-شاهدشهر آرامیس2... navidmahigir مصطفی0919 باران حساس محبوبه*خسروی اوبو0111 ناخدا آرنا فکوری میرنجف غیبی ملیسا15 سرعت گیر سمیر رباط جهان جوون فرشاد برادران74 behnam torkamani مول مولی غزی لای لای سینا ترکمانی پور علیرضا76 حمید 1988 C__EHSAN__R ___.l.l. ebliSs____l.l____ س.دومانلی مسعود...(توضیحات بیشتر درباره من) اشک عاشق هلن آرین سحراردبیلی میانجی زخمی .... ıllıll.. نرمین..ıllıllı -yes I.m bad- ایسل.19 شینا رشیدی پور قرارگاه عاشقان کربلا Iı__Lambörghini__ıI مهربانی های بکر

مسئولیت کلیه مطالب به عهده نویسندگان و ارسال کنندگان آن است